EU onderzoekt al jaren ‘illegale staatssteun’ grondaankoop natuur
De Europese Commissie studeert al jaren of subsidie die Nederland aan Natuurmonumenten en de twaalf provinciale landschappen heeft gegeven voor de aankoop van natuur wel mocht. Dat blijkt uit een antwoord van Eurocommissaris Margrethe Vestager op vragen van Europarlementariër Bert-Jan Ruissen (SGP).

Foto: Peter Roek
De Europese Commissie heeft nooit goed onderzocht of de subsidie ondanks de staatssteunregels mocht worden gegeven. De Europese rechter heeft in 2020 geoordeeld, dat de Europese Commissie is tekortgeschoten.De subsidie, die een totale omvang heeft van naar schatting € 1 miljard, werd gegeven in de jaren 1993 tot 2012 op basis van de Regeling bijdragen particuliere terreinbeherende natuurbeschermingsorganisaties (PNB-regeling). Een aantal particuliere grondeigenaren, verenigd in de Vereniging Gelijkberechtiging Grondbezitters, heeft sinds 2008 bij de Nederlandse staat, de Europese Commissie en later ook via de Europese rechter bezwaar gemaakt tegen de bevoordeling van Natuurmonumenten en de provinciale landschappen. De grondeigenaren vinden dat zij in het nadeel zijn gesteld door de subsidie aan de terreinbeherende organisaties. Andere grondeigenaren konden geen gebruik maken van de subsidieregeling.
Alsnog onderzoek doen
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Een paar Euro voor de boeren kan steeds niet vanwege staatssteunregels volgens de Ministers.Miljarden aan NGO,s is geen probleem.