Directeur COKZ: ‘De schandpaal schrikt meer af dan een boete’

COKZ-directeur Wim van der Sande maakt zich grote zorgen over de toenemende agressie tegen zijn inspecteurs. "De manier waarop veehouders onze inspecteurs bejegenen verhardt. Dit jaar zijn meer dan twintig gevallen van ernstige agressie geregistreerd. Meer dan in heel 2023 en 2024 en het lijkt alleen maar te verslechteren.”

directeur COKZ

Van der Sande ziet vier sporen om de agressie tegen inspecteurs te verminderen: actieve publicatie van vonnissen van het tuchtgerecht; controlekosten dekken via een heffing per dier zodat veehouders geen rekening meer krijgen per bezoek; kort voor de controle deze telefonisch aankondigen en meer data-uitwisseling om overlap in controles te verminderen. Foto: Herbert Wiggerman


Wim van der Sande (61) is sinds 2018 directeur van het COKZ, de stichting Controle Organisatie Kwaliteits Zaken. Daarvoor was hij hoofdinspecteur veterinaire zaken bij de NVWA en even toezichthouder in de plantaardige sector. Daarvoor was hijlandbouwraad, onder andere in Brussel. Het COKZ is van oorsprong het Controle Orgaan Kwaliteit Zuivel. In 2012 is het CPE (Controlebureau Pluimvee en Eieren) voor die gelegenheid omgedoopt tot de NCAE (Nederlandse Controle Autoriteit Eieren) en op verzoek van het ministerie van LVVN eraan toegevoegd. De integratie van de diensten is pas in 2018 gestart. Sinds 2020 is de huidige naam in gebruik. Er werken ongeveer 80 mensen bij het COKZ.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Wat bedoelt u met ernstige agressie?

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Pluimveenieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.