‘Boer en burger niet van belang’

‘Nu is men weer alleen met zichzelf bezig en met de komende verkiezingen.’ Foto: Canva/André Muller

‘Nu is men weer alleen met zichzelf bezig en met de komende verkiezingen.’ Foto: Canva/André Muller


Na het overlijden van mijn schoonmoeder zijn we bezig haar woning op te ruimen. Bij toeval zie ik een uitnodiging van Gedeputeerde Staten (GS) van de provincie Overijssel uit 2007.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De uitnodiging voor de ondertekening van ons contract Boeren voor Natuur had ze bewaard. Iedereen zou er zijn, minister Gerda Verburg, gedeputeerde Janssen, voorzitter Krudop, allemaal genoemd bij eigen naam, met de zegen van de Europese Unie. Wat mij nu ineens opviel, was het ontbreken van de namen van Marwin, André en Corney; die waren samengevat in de term ‘de drie boeren’.

Wat verder opviel, was de trots waarmee GS vertelde dat de samenwerkingsovereenkomst tussen alle overheidspartijen zo mooi en bijzonder was en, in een bijzin, ‘de boeren’ zouden ook een contract ondertekenen. Een contract voor dertig jaar groene en blauwe diensten, voor de lange termijn voor ons als boer met verstrekkende gevolgen. Na drie jaar lange en zware voorbereidingen eindelijk een handtekening en zekerheid. Na de ondertekening keken weinig instanties nog echt om naar de resultaten van deze pilotuitvoering. Er kon niet meer gescoord worden, geen zichtbare vertoning van persoonlijk statuur, een glansrijke dood gestorven. Wat hier overblijft, is de uitnodiging.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief