Bodemverdichting: wat kun je doen?

Bodemverdichting is het gevolg van een combinatie van factoren. Aan sommige kun je niets doen, zoals de bodemsoort en de weersomstandigheden. Maar wat kun je wel doen om verdichting te voorkomen en te verhelpen?

Laatst bijgewerkt:
Bekius Agro in Minnertsga (Fr.) rooide begin november 4,5 van het 7 hectare grote perceel bieten voordat het rooien werd stopgezet vanwege de weersomstandigheden. Te veel tarra (20%) deed Jochum Bekius besluiten dat het verstandiger was te stoppen dan verder aan te modderen. - Foto: Mark Pasveer

Bekius Agro in Minnertsga (Fr.) rooide begin november 4,5 van het 7 hectare grote perceel bieten voordat het rooien werd stopgezet vanwege de weersomstandigheden. Te veel tarra (20%) deed Jochum Bekius besluiten dat het verstandiger was te stoppen dan verder aan te modderen. - Foto: Mark Pasveer


Ongewild hebben akkerbouwers en loonwerkers heel wat schade aangericht in de ondergrond. Oogsten onder extreem natte weersomstandigheden is soms nog mogelijk door de krachtige machines, maar iedereen realiseert zich dat het alleen gebeurt als het niet anders kan. Als de schade door verdichting eenmaal is aangericht, wat kan je er dan nog aan doen om die te herstellen? Derk van Balen, onderzoeker bedrijfssystemen en bodem bij de WUR, relativeert de extreme omstandigheden. “Heel veel regen in een korte tijd komt wel vaker voor. De gevolgen daarvan zijn alleen verschillend.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Sectornieuwsbrief Akkerbouw


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Peter Mulder
20 dec 2023

De doordenderende schaalvergroting en de daarmee gepaard gaande problemen (opnieuw) mooi samengevat in dit artikel!Het is makkelijk gezegd, maar schaalvergroting is een heilloze weg. Uitgaande van een gemiddelde bedrijfsgrootte (Veenkoloniën ~100ha), is niet nog meer schaalvergroting de oplossing voor het probleem van stijgende kosten bij gelijk blijvende produktprijzen, maar 'kostendekkende prijs'. Dan stopt in theorie de drang naar opschalen, en dus ook de uittocht van boeren (waar iedereen, incl.Sjaak van der Tak, zich zoveel zorgen over maakt. Helaas mbt.'perspectief' heeft boerenlobby dit niet als speerpunt (de beïnvloeding en de belangen vd agrobusiness zijn in deze groot). Tja, dan gaat de ratrace gewoon door. Visieloos dus.