A-ware: voor grote boeren en de rug naar de samenleving

’Verfrissend”, zegt Hanna als ze de mogelijkheden voor boeren leest van A-ware. ”En duidelijk. A-ware kiest voor grote boeren.” Dat blijkt uit de voorwaarden die A-ware presenteerde. Boeren met minder dan 500.000 kilo melk zijn niet welkom.Grotere wel. Die boeren kunnen naar coöperatie NoorderlandMelk. Of zelf onderhandelen en een contract voor korte of langere termijn afsluiten. Willen ze zekerheid van afname voor ’het leven’, dan moeten ze vijf euro per kilo melk inleggen. Toevallig hetzelfde bedrag dat ze meekrijgen van FrieslandCampina als ze deze coöperatie verlaten. Daarover vergoedt A-ware rente.
En er zijn minder regels. A-ware doet niet aan duurzaamheidregels en er komt geen weidepremie. ”Boeren begrijpen zelf wel dat het richting duurzaamheid gaat”, zegt directeur Van Ballegooijen, vroeger directeur bij FrieslandCampina.
”Aantrekkelijk voor grote ondernemende boeren”, zegt Hanna.”Die willen niet betutteld worden. Een toonaangevende boer als Jan van Weperen, met een groot en uitstekend bedrijf, past precies in dit beeld. En FrieslandCampina is een actievoerend lid tegen de weidepremie kwijt.”
FrieslandCampina krijgt kansen. A-ware kiest voor grote boeren met de rug naar de samenleving. FrieslandCampina is bezig de duurzaamheid te benadrukken. Dus straks zijn er twee verschillende aanbieders in de markt. A-ware met bulkkaas, gemaakt van melk van koeien uit grote stallen, die nooit in de wei komen. En FrieslandCampina, dat duurzaamheid hoog in het vaandel heeft. Niet alleen de boer heeft straks wat te kiezen, ook de consument.
”FrieslandCampina moet wel aantrekkelijk blijven voor grote boeren”, spreekt Hanna haar zorg uit. ”Met kwantumtoeslagen en hogere weidemelkpremie moet het de grote boer aan zich binden. Anders wordt het een grote coöperatie met te veel kleine boeren. Daarvoor moeten bestuurders hun nek durven uitsteken.” Hanna zegt dit ook uit eigenbelang. Wij willen graag bij FrieslandCampina blijven, maar de voorstellen van A-ware passen precies in het straatje van onze Hans. Die vindt melkprijs belangrijker dan coöperatieve betutteling.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









