1937: goedkoop verwarmen met warmte van de koeien
Samen met het vee onder één dak, dat was vroeger niets bijzonders. Het was goedkoop, overzichtelijk en ’s winters lekker warm.

Een los huus ziet er in onze ogen armoedig uit. Toch waren het beslist niet alleen de arme keuterboertjes die zo woonden. Ook de welvarender bedrijven hadden deze vorm. Na 1920 nam het aantal losse huzen snel af. Velen bouwden een muur tussen woon- en staldeel of ze bouwden er een apart woongedeelte bij aan. - Foto: Misset
Dit is een foto uit 1937. Te zien is een zogenoemd los hoes, een woonvorm waarbij mens en dier samen in dezelfde ruimte leefden. Vooral in de Achterhoek en Overijssel stonden dergelijke boerderijen. In Drenthe kwamen ze ook voor, alleen onder een iets andere aanduiding. Daar heetten ze los huus. Maar het idee was hetzelfde: mens en dier in één en dezelfde ruimte, soms van elkaar gescheiden door een halfhoog wandje van houten planken.
Het vee zorgde voor warmte
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Die rol had het vee al sinds het ontstaan van de landbouw. Dat alle functies door een ruim aanbod aan fossiele energie gescheiden zijn betekent niet dat dit verborgen rendement er niet meer is en dat we dit ook weer moeten gaan benutten de komende jaren.