Warm en nat weer bedreigt aardappelteelt


Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De klimaatverandering is vooral een grote bedreiging voor aardappelen en vollegrondsgroente als ui en peen.Dat zeggen onderzoekers van Alterra. Nederland wordt snel warmer en natter. Dat bleek uit het klimaatrapport dat het KNMI vorige week presenteerde. Alterra en het Productschap Akkerbouw vrezen voor een korter groeiseizoen met gevolgen voor de zaai- en oogstperiode.
De gevolgen van nat en warm weer zijn volgens Alterra het grootst voor aardappelen. Veel neerslag zorgt voor een hogere ziektedruk en een productieverlaging. Hogere temperaturen zorgen ervoor dat de oogstperiode naar voren komt. Daardoor moet meer opgeslagen worden en neemt de kans op ziekten en plagen toe. Hogere temperaturen zijn vooral slecht voor pootaardappelen, er zal sneller zetmeelvorming voorkomen.

Ook uien- en peenteelt zal zwaar te lijden krijgen onder de klimaatverandering. Er moet vooral rekening gehouden met een veel hogere ziektedruk. De teelt van suikerbieten kan flink voordeel uit het warmere en extreem weer halen. Door verzilting verbetert de kwaliteit. Bij extreme droogte neemt het suikergehalte toe.

Alterra doet een aantal aanbevelingen voor akkerbouwers. Onderzoekers raden aan rotatieschema’s te veranderen en weerverzekeringen af te sluiten. Het ontwikkelen van resistente gewassen is noodzakelijk en het is verstandig om bio-energie gewassen te introduceren.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.