Verplaatsings- en innovatieregeling voor bedrijven bij Natura 2000 bekend
De details van de Landelijke verplaatsingsregeling veehouderijen met piekbelasting (LVVP) zijn maandag in de staatscourant gepubliceerd. De regeling opent maandag 6 januari 2025. In totaal is €90 miljoen beschikbaar.
De verplaatsingsregeling is onderdeel van de landelijke aanpak piekbelasters. Veehouderijbedrijven die volgens de rekensystematiek aangemerkt worden als piekbelasters vanwege hun stikstofuitstoot op hiervoor gevoelig Natura 2000-gebied, konden meedoen aan een aantal subsidieregelingen: om te stoppen, te extensiveren (in het geval van melkveehouders), te verplaatsen of om stikstofuitstoot terug te dringen via innovatie.
Diersoort maakt niet uit
Voor de verplaatsingsregeling maakt diersoort niet uit. Een bedrijf mag in Nederland verplaatst worden of naar een ander land in de Europese Unie. De nieuwe locatie mag niet vallen onder de aanpak piekbelasting. Bedrijven kunnen 100% vergoeding krijgen voor de verhuizingen van gebouwen, voorzieningen en dieren naar een nieuwe locatie, voor overname of vervangen van gebouwen op de nieuwe locatie en voor sloop van gebouwen op de oude locatie. Daarnaast kunnen zij tot maximaal 65% (80% voor jonge boeren) vergoed krijgen voor de modernisering van gebouwen op de nieuwe locatie, tot maximaal €100.000.
De verplaatsingsregeling zal bijna twee jaar openstaan, tot en met 30 november 2027, tenzij het budget voor die tijd op is. Aanvragen worden behandeld op volgorde van binnenkomst. Alleen op de dag dat het beschikbaar budget wordt overgeschreden, wordt geloot tussen aanvragers. Wie een aanvraag doet, krijgt binnen acht weken een beslissing, laat RVO weten.
Bedrijven die overwegen aan deze regeling mee te doen, kunnen ook eerst subsidie krijgen voor een haalbaarheidsonderzoek. Hiermee kunnen ze laten onderzoek of bedrijfsverplaatsing mogelijk en betaalbaar is voor hen, en onderzoek laten doen naar potentiële nieuwe locaties. Bedrijven kunnen hiervoor maximaal €50.000 krijgen, maximaal 95% van de totale kosten. In totaal is €15 miljoen beschikbaar voor deze onderzoeken.
Ook innovatieregeling voor piekbelasters
Tegelijk is ook meer informatie bekendgemaakt over de subsidie om te innoveren. Het gaat om een nieuwe ronde van de bestaande regeling Subsidiemodules brongerichte verduurzaming stal- en managementmaatregelen (Sbv), ditmaal specifiek voor piekbelasters. De regeling opent voor melkveehouders, varkenshouders en vleeskalverhouders. Als ze de subsidie krijgen, mogen ze voor een periode van vijf jaar daarna niet groeien in dieraantallen.
Deze regeling opent maandag 21 oktober 2024 en loopt tot 8 januari 2025. Bedrijven kunnen €25.000 tot €600.000 subsidie krijgen. In totaal is er een budget van €60 miljoen voor deze regeling. Op de website van RVO staat een volledig overzicht van alle technieken die in aanmerking komen voor deze subsidieregeling. Technieken zijn gericht op reductie van ammoniakuitstoot en het verbeteren van de brandveiligheid of dierenwelzijn. Bedrijven moeten in een combinatie van maatregelen investeren. Voor melkveehouders staat maar één techniek op de lijst om ammoniak te reduceren: de Lely Sphere. Die moet gecombineerd worden met een investering om de brandveiligheid te vergroten, zoals bijvoorbeeld een aparte opslagruimte voor brandbare voer- en strooiselmaterialen.
Minder opties Brabantse varkenshouders
Vleeskalverhouders en varkenshouders kunnen subsidie krijgen voor diverse luchtwassers. Daarnaast moeten zij investeren in brandveiligheid en dierenwelzijn of in de combinatie brandveiligheid en een brongerichte maatregel om ammoniak in de stal te reduceren. Voor Brabantse varkenshouders zijn er minder opties. Omdat zij wettelijk gezien al hun uitstoot moeten reduceren met 85%, kunnen ze deze subsidie alleen krijgen als ze de uitstoot van hun locatie met meer dan 85% verminderen.
Er komt ook een nieuwe landelijke stoppersregeling, ditmaal specifiek voor kleinere sectoren die eerder niet in aanmerking kwamen voor de piekbelastersregeling. LVVN meldt te verwachten deze eind september te publiceren, en dat de regeling dan in november 2024 opengaat. Deze regeling is voor bedrijven met melkgeiten, overig rundvee (zoogkoeien, vleesstieren), konijnen, vleeseenden en vleeskalveren.