Belangenbehartigers trekken samen op in schadeclaim eierkartel
Belangenbehartigers LTO/NOP en NVP ondersteunen samen een civiele procedure tegen drie verwerkers van industrie-eieren. Het werven van deelnemende pluimveehouders om mee te doen aan de schadeclaim tegen het eierkartel start voor 1 juli.

LTO/NOP-voorzitter Kees de Jong: “De pluimveehouder hoeft geen geld in te leggen en nauwelijks tijd vrij te maken voor de procedure, anders dan het aanleveren van gegevens.” – Foto: Ronald Hissink
Kartelwaakhond ACM veroordeelde Interovo, Global en Wulms Egg Group (voorheen Wulro) in december 2022 wegens het onderling afstemmen van inkoopprijzen, het onderling verdelen van leverende pluimveehouders en het uitwisselen van concurrentiegevoelige informatie. Hierdoor hadden leghennenhouders minder keuze aan afnemers en moesten ze genoegen nemen met een lagere prijs voor hun eieren. Het vonnis is pas begin mei gepubliceerd. De boetebedragen zijn daarbij op last van de rechter nog niet gepubliceerd.
'Schadeclaim eierkartel grote kans van slagen'
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Het zou ook interessant zijn om de handel en wandel van andere eierhandelaren te onderzoeken. Menig legpluimveehouder heeft merkwaardige reacties ervaren bij het afsluiten van nieuwe contracten, zoals het weigeren van een contract door een andere dan de gebruikelijke afnemer. In 2018 traden de handelaren eensgezind op toen ze het vertikten om nog langer de afgesproken contractprijzen te betalen. Merkwaardig is dat in de pers altijd gesproken wordt over 'de eierhandel' zonder man en paard te noemen. Als er dan iemand als woordvoerder wordt aangemerkt, is het een buitenlands bedrijf of een vertegenwoordiger van een klein bedrijf. Ook is het opvallend dat eierhandelaren tot de rijkste families van Nederland behoren. Er hangt een geur van kartelvorming in deze business. Het succes van de zaak tegen Interovo, Global en Wulms Egg Group is een aansporing om de hele sector eens aan een diepgaand onderzoek te onderwerpen. Er valt veel te halen.