PO Eiwitboeren op pad voor beter verdienmodel
Binnenkort gaan de Eiwitboeren van Nederland met een roadshow door het land om andere bonentelers uit te leggen wat deze producentenorganisatie voor hen kan betekenen. Dat is veel, want tot nu toe blijft het telen van peulvruchten financieel niet aantrekkelijk. Hoe komt dat en wat kan de Producenten Organisatie (PO) daaraan doen?

Oogst van zomerveldbonen in 2022. 2022 was een goed jaar voor veldbonen, in 2023 hebben de telers last gehad van de weersomstandigheden. De producties van tot 8 ton in 2022 bleven dit jaar steken op 6 ton. - Foto: Mark Pasveer
Veldbonen, kikkererwten, sojabonen en gele erwten: allemaal eiwitrijke gewassen die geschikt zijn voor menselijke én dierlijke consumptie. De overheid wil breed inzetten op de productie van meer plantaardige eiwitten. De media heeft er bol van gestaan en het aantal gesubsidieerde initiatieven om de bonenteelt te stimuleren is niet meer te tellen. Tot nu toe echter zonder financieel gewin voor de akkerbouwers. Bonengeld blijft snel geteld. De focus van dit artikel ligt op de veldbonen, omdat die per hectare de hoogste eiwitopbrengst hebben. Eiwit is het meest waardevolle ingrediënt van de vlinderbloemigen.“De teelt van bonen past in Nederland, op onze gronden en in ons bouwplan. De uitdaging zit in het tot waarde brengen van het plantaardige eiwit voor de menselijke consumptie.” Dat zegt Henk Janknegt, akkerbouwer uit Zeewolde. Janknegts ouders teelden al bonen.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Een roadsgow voor de promotie van eiwit gewassen Prachtig idee. De beste promotie is een financiele opbrengst voor de eiwithoudende zaden die concurerend is met de graan, waarbij ook de oogstrisico's zijn verwerkt.