‘Niet meer maaien in de nacht?’
Dag en nacht waren we de afgelopen weken in touw. Het gras moest van het land. Door het natte voorjaar was het al aan de late kant.

Foto: Henk Riswick
Maar er dreigt een groter gevaar. Het aantal broedvogels op grasland daalt onrustbarend. Het CBS berekende op basis van de tellingen van Sovon Vogelonderzoek dat er nu 45% minder grutto’s, kieviten en scholeksters zijn dan in 1990. Wel veel meer ganzen en reigers. Daar hadden ze niet zo’n groot onderzoek voor hoeven doen. Dat zien we zelf ook. En anders vertellen mensen van de Vogelbescherming je dat wel. Of van Natuurmonumenten of Staatsbosbeheer. We zien de groene pakjes steeds vaker verschijnen in de praatprogramma’s op de TV. Dan is de boer de boosdoener.
Wilde katten en steenmarters
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










In de jaren van 1970 tot 1990 namen de aantallen van alle weidevogels toe.Dat kwam omdat alle boeren een ligboxenstal bouwden en een drijfmestwagen achter de trekker hingen en bovengronds gingen uitrijden. Wormen trokken de mest deeltjes in de grond. Dit was ideaal voor de weidevogels. Vanaf de jaren 90 moesten we injecteren en zodebemesten, en het was gebeurd met de weidevogels. Steeds minder.Ook gebeurt met de top opbrengsten van de gewassen.Uit vele proeven is bewezen dat je met bovengronds uitrijden je de hoogst opbrengsten haalt. Er wordt n.l. niet iedere keer een strook bodemleven om zeep geholpen.