Miljoenenstrop door vogelgriep, maar het had nóg erger kunnen zijn
De vogelgriepuitbraken rijzen de pan uit. De schade voor de direct betrokken pluimveehouders, de nabijgelegen bedrijven en de pluimveeketen als geheel lopen in de tientallen miljoenen euro’s. Het beleid van de sector en de overheid heeft tot nu toe wel voorkomen dat het volledig uit de hand is gelopen. “We hebben geleerd van het verleden”, zegt Nepluvi-voorzitter Gert-Jan Oplaat.

Ruiming van een eendenvermeerderingsbedrijf in Ede wegens hoogpathogene vogelgriep. De uitbraak leidde tot een vervoersverbod voor levend pluimvee in de gehele regio 10. - Foto: Koos Groenewold
Vleeskuikenbedrijven, (biologische) legbedrijven, een eendenvermeerderingsbedrijf, bedrijven met vleeseenden, kalkoenen en grootouderdieren vlees: geen deel van de pluimveesector blijft gespaard voor vogelgriep. De impact is groot. In emotioneel opzicht, omdat de dieren worden geruimd en de stallen van het ene op het andere moment leeg komen te staan, maar natuurlijk ook financieel.Pluimveehouders krijgen uit het Diergezondheidsfonds – waar ze zelf aan bijdragen – de dagwaarde vergoed van dieren die moeten worden geruimd vanwege hoogpathogene vogelgriep, dus niet de potentiële waarde van de dieren. Ze worden ook niet gecompenseerd voor de leegstand van de stallen, die soms maandenlang kan duren, en ook niet voor de kosten van de noodzakelijke reiniging en ontsmetting.
Schade loopt per besmetting sterk uiteen
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









