Loonwerker past zich aan: steeds minder agrarisch loonwerk
Loonwerkers kampen met uitdagingen rond personeel, investeringen en de krimp van de agrarische sector. Sommige richten zich meer op werk buiten de landbouw, anderen willen juist sterk blijven in agrarisch loonwerk.

De piek voor agrarisch loonwerkers ligt vanzelfsprekend in het voorjaar en de zomermaanden. Mest uitrijden begint al vroeg in het jaar, afhankelijk van de toestand van de grond. - Foto: Peter Roek
Lees en kijk in dit artikel
- Loonwerkers werken vaker buiten landbouw
- Peter Kastelijn stopt met agrarisch loonwerk - video
- Amper omzetgroei agrarisch loonwerk
- Veranderingen in 25 jaar loonwerk – video
- Rendement zorgpunt bij agrarisch loonwerk
- Tips van loonwerkers
- Communicatie belangrijk voor boer en loonwerker
- 2 loonwerkers aan het woord
- Open dag bij loonwerker – video
De agrarisch loonwerker is het verlengstuk van veel melkveehouderijen. Nederland telt volgens cijfers van brancheorganisatie Cumela anno 2024 circa 1.400 loonwerkers die in meer of mindere mate agrarisch loonwerk doen. Dat is ongeveer 40% van het totale aantal loonbedrijven dat actief is in grond- en cultuurtechniek. De verschillen zijn groot: van bijna volledig agrarisch tot een enkele agrarische klant. Ook heeft een deel zich gespecialiseerd binnen het agrarisch werk, bijvoorbeeld in weidebouw.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Cumela kan met zijn vele leden makkelijk kostprijzen van trekkers uitrekenen. Ik vind het raar dat dat nog steeds niet gebeurt. Vraag aan de leden de aanschafprijs, de consumptiekosten, de onderhoudskosten en de reparatiekosten. Na inruil en de urenstand is de kostprijs bekend. Ongelooflijk dat er nog zoveel verschillende merken trekkers gebruikt worden bij loonwerkers.