Hoge gezondheidsstatus bij pluimvee, alertheid blijft geboden
Het is over het algemeen goed gesteld met de gezondheidsstatus van pluimvee in ons land. Preventieve maatregelen en monitoring hebben geleid tot een verminderde ziektedruk en sterke reductie van het antibioticagebruik. Maar de sector is nooit klaar. Salmonellabesmettingen bij leghennen en problemen door reovirus bij vleeskuikens zijn actueel.

Pluimveedierenarts Erik van Geloof (links) van Veterinair Centrum Someren neemt bloedmonsters bij Vermeerderingsbedrijf Engelen. Pluimveeverzorger Peter van Bussel assisteert. – Foto’s: Bert Jansen
Begin juli schrok de pluimveesector op door een uitbraak van vogelgriep in Duitsland, net over de grens bij Oldenzaal. Het blijkt om het hoogpathogene virustype H7N5 te gaan. Twee weken later zijn pluimveehouders in het grensgebied bekomen van de eerste schrik. Vooralsnog lijkt het om een incident te gaan, zo zegt ook pluimveedierenarts Marc Heijmans van DAP Poultry Vets. “Op dit moment zijn er geen aanwijzingen dat er iets rondgaat bij wilde vogels.”
Mogelijk leidde een laagpathogene variant tot infectie van pluimvee op het Duitse bedrijf. Daarna muteerde het virus naar het hoogpathogene type H7N5. Dat doet terugdenken aan 2003, toen een dergelijk scenario met H7N7 voor veel leed zorgde in Nederland. Sindsdien is ons land gevrijwaard gebleven van een uitbraak met een hoogpathogeen H7-virus.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









