Fonterra heeft zijn winstverwachting per aandeel voor dit jaar met ruim een derde naar boven bijgesteld. Foto: Andrea Disco RundveeNieuws

Fonterra verhoogt winstverwachting bij start verkoop consumententak

Het Nieuw-Zeelandse zuivelbedrijf Fonterra heeft zijn winstverwachting per aandeel voor dit jaar met ruim een derde naar boven bijgesteld. De eerder afgegeven verwachting van 40 tot 60 dollarcent is verhoogd naar 55 tot 75 dollarcent per aandeel (€0,29 tot €0,40).

Eerder dit jaar werden de verwachtingen ook al verhoogd. In het vorige boekjaar werd een resultaat van 70 dollarcent per aandeel gehaald.

Op 20 maart komen er tussentijdse resultaten en een officiële vaststelling van het dividend. Het coöperatieve zuivelbedrijf beloont zijn leden-leveranciers via een combinatie van melkprijs en dividend. 60 tot 80% van het netto bedrijfsresultaat wordt uitgekeerd in de vorm van dividend op de aandelen.

Hogere melkprijs dan vorig jaar

De melkprijs bij Fonterra wordt uitgedrukt in een bedrag per kilo droge melkbestanddelen (milk solids). Dit is de zogenoemde Farm Gate Milkprice. Sinds december staat deze op NZD10 (€5,48) per kilo. Omgerekend is dat €42,44 per 100 kilo melk met 4,2% vet en 3,4% eiwit. Dit is bijna een kwart hoger dan de melkprijs over het jaar ervoor.

Leden-leveranciers van Fonterra hebben minimaal één aandeel per drie kilo droge melkbestanddelen die ze leveren, en er geldt een maximum voor het aantal aandelen per leverancier van vier keer het aantal geleverde kilo’s. In 2023-’24 was het totale dividend per aandeel NZD0,55 (€0,29). Fonterra neemt in totaal jaarlijks 1,4 miljard liter melk af van 11.000 veehouders, tevens eigenaar van het bedrijf.

In het vorige boekjaar (2023-’24) haalde Fonterra een winst van €0,6 miljard op een omzet van €12 miljard. Het resultaat per aandeel was toen 70 dollarcent, dat is aan de bovenkant van de marge die nu is gegeven in de nieuwe prognose voor het huidige boekjaar dat afloopt in juni. Het is dus de vraag of het recorddividend van vorig jaar herhaald wordt. Voor de leden wordt het sowieso een goed jaar vanwege de sterk verhoogde melkprijs.

Roadshow ter voorbereiding verkoop consumententak

CEO Miles Hurrell legt in een persverklaring de nadruk op goede resultaten van de consumententak van het bedrijf. De mededeling komt tegelijk met de start van de wervingscampagne van Fonterra langs mogelijke kopers van de consumententak. Het bedrijf wil daar van af en zich alleen nog richten op ingrediënten, omdat daar op langere termijn meer rendement te halen zou zijn. Het bedrijf is nu begonnen aan een ‘roadshow’ in Nieuw-Zeeland, Australië en Azië om investeerders te trekken.

Er zijn twee opties in voorbereiding: verkoop aan een andere partij of een aparte beursgang van de consumententak onder de naam Mainland Group, dat is de huidige naam van deze tak van het bedrijf. De leden-aandeelhouders moeten uiteindelijk goedkeuring geven.

Mainland Group heeft een omzet van NZD4,9 miljard (€2,6 miljard). Twee derde van de omzet komt uit consumentenproducten, de rest uit foodservice en ingrediënten. Vorig jaar groeide de omzet met ruim 3%. De brutomarge groeide 9%, blijkt uit de presentatie waarmee het bedrijf de kapitaalmarkt op gaat.

Mainland heeft vijftien productielocaties en is voornamelijk actief in Oceanië en Zuidoost-Azië, maar heeft ook activiteiten in Sri Lanka, het Midden-Oosten en Afrika. De sterkste groei is er buiten de thuismarkt Nieuw-Zeeland en Australië.