Mercosur is een handelsblok opgericht in 1991 en bestaat uit Argentinië, Brazilië, Paraguay, Uruguay en Venezuela (momenteel geschorst). Het doel is economische samenwerking en vrije handel tussen de lidstaten te bevorderen. Foto: Canva AlgemeenNieuws

Europese werknemers bezorgd over Mercosur-verdrag

De Europese koepel van werknemers in de landbouw verzet zich tegen handelsafspraken tussen de Europese Unie en de Zuid-Amerikaanse Mercosur-landen.

De Europese Commissie wil de onderhandelingen over het Mercosur-akkoord tijdens de top van de G20 in Rio de Janeiro, half november, afronden. “Dit baart de agrarische gemeenschap grote zorgen”, aldus de belangrijkste Europese landbouworganisaties en de agrarische vakbonden in een gezamenlijk persbericht.

Een handelsakkoord leidt tot oneerlijke concurrentie met ‘negatieve gevolgen voor het welzijn van de boer, voor de lonen, de arbeidsvoorwaarden en de werkgelegenheid’, aldus de bonden.

“En belangrijker nog, het conceptakkoord draagt niet bij aan de sociale standaarden en het milieu in de Mercosur-landen, terwijl het risico op het wegvallen van regionale waardeketens toeneemt.”

Zorgen om impact op landbouwsector

Boeren en hun werknemers accepteren niet dat de agrifoodsector als wisselgeld wordt ingezet bij de onderhandelingen, schrijven de organisaties.

Een Mercosur-handelsakkoord omvat geen bindende afspraken om het milieu te beschermen en de sociale arbeidsvoorwaarden te verbeteren en te beschermen. Met name de suikerteelt, de rundvleessector en de pluimveehouderij zullen lijden onder de handelsafspraken, vrezen de bonden, door de toenemende invoer vanuit Mercosur-landen. Tegelijkertijd zal er druk komen op de export van landbouwproducten uit de EU vanwege de afnemende economie in een aantal Mercosur-landen.