‘Politici bepalen de agrarische economie’

Afbeelding ter illustratie, sloop van een boerderij. Foto: Mark Pasveer
Het Nederlandse aandeel in het Europese derogatiebeleid is uitsluitend te behalen door het mestproductieplafond te verlagen. Ondanks dat 95% van de pluimveemest niet op de Nederlandse bodem terechtkomt, meent landbouwminister Femke Wiersma ook de pluimveerechten te moeten korten bij overdracht.
Als LTO hebben we alles uit de kast gehaald om die onterechte korting te voorkomen. Dat is niet gelukt. Wel hebben we bereikt dat de korting lager is dan de politiek aanvankelijk wilde. Dit politieke besluit heeft nu al een geweldig prijsopdrijvend effect: in bepaalde regio’s is de prijs van pluimveerechten al bijna verdubbeld sinds de afkondiging van de korting op rechten bij overdracht. LTO overweegt juridische stappen om schadeloosstelling.
Zo zie je maar weer wat politieke beslissingen voor gevolgen kunnen hebben, en dat de vrijemarkteconomie erdoor in het gedrang komt. Kijk ook maar de VS, waar na de verkiezingswinst van Trump het aandeel van het bedrijf van Eon Musk omhoogschoot, evenals de waarde van cryptomunten.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









