‘Nieuwe veemarkt in aantocht’


Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Henk Mensink probeert samen met jurist Robert Soetens een nieuwe veemarkt op te zetten. Met slachtkoeien, nuka’s, schapen, paarden en, opvallend genoeg, óók gebruiksvee.Waarom zet u in op een nieuwe veemarkt?
„De angel is uit de vrije markt gehaald. Die moet terug. Ik wil de bureaucratie terugdringen uit de agrarische sector. Die zorgt ervoor dat veemarkten niet meer renderen. Nu domineert de Voedsel- en Waren Autoriteit (VWA), dat moet anders. Zo’n club is veel te belangrijk gemaakt. Met als gevolg dat de overheid zich door de VWA laat leiden. Dat is verkeerd. De agrarische sector hoort mee te praten en te beslissen.”

Wat voor veemarkt heeft u voor ogen?
„Het is de bedoeling dat er straks 500 slachtkoeien per week op de markt verhandeld worden. Ook nuka’s, schapen en (sport-)paarden krijgen een plaats op de veemarkt. Het belangrijkst is echter dat we in Apeldoorn in gebruiksvee willen gaan handelen. Dat moeten er straks 1.000 stuks per week worden.”

Hoe wilt u deze handel in gebruiksvee mogelijk maken?
We moeten af van de huidige wachtregeling. Die staat voor dat gekochte melkkoeien 21 dagen in quarantaine moeten. Dat werkt natuurlijk niet. De bureaucratie heeft ervoor gezorgd dat de gebruiksveehandel in Leeuwarden de nek om is gedraaid. Als de wachtregeling wegvalt, komen de boeren vanzelf terug op de markt. Dat is ook nodig, want anders staat er geen koe meer in de wei.”

Hoe ver bent u met de Apeldoornse veemarkt?
„Momenteel voer ik constructieve gesprekken met de gemeente Apeldoorn over 3 tot 4 mogelijke locaties. De belangrijkste voorwaarde is dat wekelijks tenminste 500 slachtkoeien verhandeld worden. Maar wat minstens zo belangrijk is, is dat ik de agrarische sector achter me krijg. Nu is er teveel versnippering. Dat is al tientallen jaren zo. Ik hoor volop geluiden dat boeren de veemarkt terugwillen. Dat is geen sentiment, dat is reeël. Maar dan moeten we wel één machtsblok vormen.

Waarom is de terugkeer van de veemarkt zo essentieel?
Als je de vrije markt in stand wil houden, moet je iets doen. Anders bestaan we over 5 jaar alleen nog maar uit multinationals en monopolisten. Juist de agrarische sector moet opstaan als de grootste monopolist. Dan kún je zelf sturen. Dat kan met een veemarkt, die tegelijkertijd een soort vakbond is.”

Wat gaat u de komende tijd voor actie ondernemen?
„Vrijdag om 19.00 uur is er in de Cantharel in Apeldoorn een nieuwe vergadering. Dan gaan we met zo’n 100 boeren en handelaren de veemarkt en de voorwaarden scherp stellen.”

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.