Geen diesel leverbaar

Van de drie grote raffinaderijen in Alberta werken er momenteel twee niet. Diesel is dus een schaars goed. Vrachtverkeer krijgt beperkt diesel en boeren krijgen tijdelijk niets.We zijn na een lange voorbereiding in augustus 2008 in Canada aangekomen en boeren nu op een boerderij met drie quarter sections land in High Prairie in het noorden van Alberta. De wegen liggen hier 2 mijl (3,2 km) uit elkaar als je van noord naar zuid gaat, en 1 mijl (1,6 km) in oost-west richting. Dat gebied vormt twee sections, van elk 1 vierkante mijl (2,6 vierkante km). Een quarter section meet iets meer dan 800 bij 800 meter (64 ha) en is exact 160 acres.
Door de opzet is alles hier dus precies vierkant. We hebben daarmee efficiënte percelen om te bewerken.Donkere koude wintersWe zitten hier ongeveer 200 kilometer ten noorden van Edmonton. Iedereen zei ons dat er in het noorden van Alberta niets te doen is. Wij zijn toch gaan kijken en weten nu dat als je eenmaal door die 160 km bossen bent, er een groot landbouwgebied ligt met voldoende lichturen in de zomer om gewassen te telen. Het is zelfs zo dat de lichtintensiteit hier beter is dan enkele honderden kilometers ten zuiden van hier.
De economie is hier goed en de landbouw biedt hier veel mogelijkheden voor wie er voor gaat. Maar we zien ook dat veel mensen uit de landbouw wegtrekken en in de olievelden, de teerzanden van Athabasca, gaan werken. De salarissen zijn daar zeer hoog, maar je bent dan ook telkens twee of drie weken van huis.
Wat voor veel mensen een rem is, is de lange, donkere winter met temperaturen tot 40 graden onder nul. Wij hebben zo’n winter nog niet meegemaakt.Schapen beschermen tegen wilde dierenOns land bestaat bijna voor de helft uit bos. We hebben ongeveer 100 ha grasland en 90 ha bos. Dit is nog niet zo slecht. Om in een keer 100 ha over te nemen en te bewerken, is een hele klus. Zeker als je er ook nog een baan naast hebt.
We gaan op ons bedrijf circa 1.000 schapen houden voor de vleesproductie. De eerste 100 dieren zijn al aangekomen. Onze waakhonden hebben we direct bij de schapen gezet. Dit was ook wel nodig vanwege de aanwezigheid van wolven, coyotes en beren in de regio. Onze eerste actie was het zetten van goede afrasteringen, het maken van een goede watervoorziening en het opnieuw bewerken en inzaaien van de verwaarloosde percelen.Drie raffinaderijen, maar geen dieselDe eerste tegenvaller was dat we geen diesel konden krijgen voor de tractor. Er zijn in Alberta drie grote raffinaderijen waarvan er een stilligt voor onderhoud en een andere door panne. Diesel is hier dan ook een schaars goed geworden. De pompen zijn gewoon gesloten. Vrachtverkeer krijgt beperkt diesel en boeren krijgen tijdelijk niets.
We hebben geluk dat de graanoogst voorbij is en de meeste activiteiten op het land klaar zijn. Ik had in de planning om ongeveer 50 ha gras te vernieuwen. Ik heb net 2 ha bewerkt en hoop die in ieder geval te kunnen zaaien voor de winter.
Op de foto hieronder kun je zien dat het tankstation gesloten is. Als je dan naar het kantoortje gaat en heel zielig doet, krijg je soms toch nog 100 liter. Net als overal ter wereld speelt vriendjespolitiek ook hier een rol.
Boeren kunnen hier gekleurde diesel kopen, maar die wordt ook gewoon bij de pomp getankt. Boeren mogen ook hun auto op landbouwbrandstof laten rijden.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses








