Ambtenaren Financiën schrijven: extensivering drukt grondprijs

Ambtenaren benadrukken de relatie tussen grondgebruik en prijzen: minder vee per hectare kan leiden tot lagere grondprijzen op langere termijn.

Laatst bijgewerkt:
Grondprijs in Nederland is hoog, maar de transitie naar minder intensief grondgebruik kan de prijs doen dalen, stellen ambtenaren. - Afbeelding: Bing.com

Grondprijs in Nederland is hoog, maar de transitie naar minder intensief grondgebruik kan de prijs doen dalen, stellen ambtenaren. - Afbeelding: Bing.com


Extensivering, dus minder intensief grondgebruik, leidt tot daling van de grondprijs, of tot minder stijging. Op korte termijn zal de overgang naar een extensiever verdienmodel daarom niet zonder pijn gaan. Geld uit het transitiefonds, oftewel het stikstoffonds, zou die pijn kunnen verzachten. Dat schrijven ambtenaren van het ministerie van Financiën in het economenvakblad ESB.In het artikel stellen ze vast dat grondprijzen in Nederland en België hoger zijn dan in veel andere Europese landen. Tegelijk is de veebezetting per hectare hier ook hoger. Over het algemeen lijkt er een positief verband tussen intensiteit van grondgebruik en grondprijzen, schrijven ze. Nederland heeft gemiddeld meer dan 3,5 grootvee-eenheid per hectare. In heel veel Europese landen is dat 1 of minder. De grond is hier dus erg productief, en grondprijzen worden mede beïnvloed door het opbrengend vermogen.Lees verder onder de afbeelding

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!
grafiek grondprijs
aption id="attachment_573281" align="alignnone" width="654"] Financiënambtenaren wijzen op de correlatie tussen grondgebruik en prijzen - Bron: ESB

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


Jansens
24 jun 2023

In 1 artikel vertellen dat Extensivering kan leiden tot lagere grondprijzen,leidt tot daling van de grondprijs, of tot minder stijging. Het is de wens der gedachte van de overheid.Het stikstoffonds is verworden tot 1 grote graaipot.

Weg
23 jun 2023

Ambtenaren van financiën kunnen beter uitrekenen hoeveel ambtenaren er van de landbouw exportmiljarden betaald kunnen worden.

M.J. Meulendijks
23 jun 2023

Zet in de grafiek ook maar even de bevolkingsdichtheid , dan weet je meteen genoeg.

Bart Smolders
23 jun 2023

Is de boerderij een spreekbuis van de overheid aan het worden??De grondprijs is hoog ,niet door de kleem van de landbouw maar juist door de overheid door haar streven naar steeds meer natuur, woningbouw en wegen.....En misschien gaat hij op termijn dalen dan is het door dat er zo weinig meer mag op landbouwgrond dat het niet meer past in je bedrijfsvoering en dus nutteloos wordt!

John Kessel
23 jun 2023

Het moet goedkoper worden om grond aan de landbouw te ontrekken en daarvoor moet de productie naar beneden..

Armer
23 jun 2023

Ploegbaar land wordt steeds duurder, blijvend grasland goedkoper. Let dus op dat je ploegbaar land geen blijvend grasland sticker krijgt. Dat voorkom je bv door er elke 6 jaar één jaar graan te zaaien. Dat kan gewoon na een glyfo bespuiting en een doorzaaimachine. 15 juni is de dag die telt dus de 16de mag je het inkuilen.