Traag groeiende vleeskuikens geven veel meer ammoniak

Traag groeiende vleeskuikens, gehouden op de ECC-norm, veroorzaken ruim twee keer meer ammoniakemissie per vierkante meter staloppervlak dan reguliere. Dat blijkt uit tussentijdse resultaten van tot 2025 lopend onderzoek op Proefbedrijf Pluimveehouderij in Geel (B).

De vleeskuikens in Geel zijn deels gehuisvest in afdelingen van 112,5 vierkante meter. Foto: Proefbedrijf Pluimveehouderij Geel. Foto: Proefbedrijf Pluimveehouderij

De vleeskuikens in Geel zijn deels gehuisvest in afdelingen van 112,5 vierkante meter. Foto: Proefbedrijf Pluimveehouderij Geel. Foto: Proefbedrijf Pluimveehouderij


De eerste vier rondes vleeskuikens in het onderzoek zijn opgezet tussen september 2023 en maart 2024. Gemiddeld over die vier rondes is de NH3-emissie bij de snelgroeiende kuikens 417 gram per vierkante meter per jaar. Bij de ECC-kuikens is dat 961 gram oftewel 2,3 keer meer.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De ammoniakuitstoot verschilde aanzienlijk tussen de rondes. De eerste ronde kwam, mede door een Reo-infectie, bij beide proefgroepen het slechts uit. De trager groeiende kuikens kwamen in die ronde tot 1,64 keer meer NH3 per vierkante meter per jaar, in de volgende rondes was die factor 2,54, 2,68 en 3,38.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Pluimveenieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


H.H.J. Scholten
19 sep 2024

Dat was vooraf al heel duidelijk en niet alleen ammoniak. Ook Co2 en NOx. De pvd stoten veel meer uit met al hun eisen. Als je hun spotje ziet en logisch nadenk dan weet je al dat je voor gelogen wordt. Behalve in de stad, soms denk ik dat die al hun logica kwijt zijn en toch de betweter uithangen

Armer
18 sep 2024

Het is dierwelzijn of milieu. Kiezen maar..