Natuurlijke bestrijding plaaginsecten nog een zoektocht
De noodzaak om plaaginsecten op natuurlijke wijze te bestrijden neemt toe. Telers kunnen natuurlijke vijanden stimuleren met inzaai van de juiste planten of vijanden uitzetten. Of groene middelen inzetten op basis van virussen, schimmels, bacteriën en aaltjes. Nieuw zijn lasers tegen insecten en het uitzetten van bestrijders met drones.

De Natutec-drone van Koppert. De inzet van natuurlijke vijanden met drones is sterk afhankelijk van het gewas, klimaat en specifieke plaag. “Er bestaat geen universele oplossing: iedere situatie vraagt om een gerichte aanpak”, zegt Maikel van Essen van Koppert. Foto: Koppert
Het aantal chemische insecticiden voor akkerbouwgewassen neemt verder af. Met name het wegvallen van neonicotinoïden is een groot verlies voor de akkerbouw. “De groep van breed inzetbare, systemisch werkende insecticiden met een duurwerking is nog op een hand te tellen”, zegt Dorus Rijkers van Bayer. “Daarom is het belangrijk om naast chemie ook biologische insecticiden en natuurlijke vijanden van plaaginsecten te benutten in een geïntegreerde gewasbescherming.” In de glastuinbouw is het uitzetten van natuurlijke vijanden tegen plaaginsecten erg succesvol. Met veel minder chemie kunnen glastuinders plaaginsecten goed beheersen.
Habitat voor vijanden
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses










Drone: hiervoor is EIA aan te vragen.
Deze staat als volgt op de Energielijst 2026 onder code 221233:
Agrarische drone
Bestemd voor: het zaaien en bemesten van landbouwgrond,
en bestaande uit: elektrisch aangedreven drone met voorziening voor het verspreiden van (vloei)stoffen, (eventueel) accu, (eventueel) oplaadstation.
Met vriendelijke groet,
Robert ter Horst
Adviseur EIA team Agro
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland
e-mail: robert.terhorst@rvo.nl