Gen veroorzaakt ongewenste botstructuur rundvee
Een Zwitserse onderzoeksgroep heeft een gen gevonden dat ongewenste botstructuur in benen, spronggewricht en klauwen veroorzaakt.

Een koe met prima beenwerk. Een ongewenst gen kan bij koeien echter een ongewenste botstructuur teweegbrengen. Foto: Mark Pasveer
Onderzoek bij koeien van de rassen Brown Swiss en Holstein (HF) wees uit dat het gebrek met name zichtbaar is bij de kenmerken Beengebruik en Stand Achterbenen. Verder bleek dat het gen nadelige effecten heeft op de levensduur van het rundvee. Een vervroegde afvoer na de eerste lactatie en een lager overlevingspercentage tot een leeftijd van zes jaar waren de gevolgen, zo maakten de onderzoekers in juni 2026 bekend.
Stamboekgegevens
Uit gegevens van de Zwitserse en Franse stamboeken blijkt dat 4,4% van de Zwitserse HF koeien en 8,4% van de Franse HF koeien het ongewenste gen dragen. Nu het afwijkende gen bekend is en het met genomics is gelokaliseerd, kan internationaal onderzoek plaatsvinden naar dragers in de verschillende melkveerassen, waarvan de HF de belangrijkste is. Dieren die het ongewenste gen hebben, kunnen worden uitgesloten voor de fokkerij, waarna de afwijking binnen de melkveerassen zal afnemen.








