Elke vier weken maaien wordt de standaard

Standaard elke vier weken maaien na de eerste snede brengt evenveel droge stof als wachten tot circa zes weken, maar levert meer kwaliteit en eiwit. Genoeg om de extra kosten terug te verdienen. De winst zit ’m vooral in de tweede snede.

elke vier weken maaien

De trend in de voerderwinning gaat naar vroeg maaien van een niet te zware eerste snede om vervolgens om de vier weken te maaien. - Foto: Koos Groenewold


Er is een duidelijke trend gaande naar maaien in een hogere frequentie dan in het verleden. Normaal wordt na de eerste snede, die meestal ergens tussen 7 en 15 mei valt, voor maaipercelen weer bemest voor een volgende snede van circa 3,5 ton droge stof. Het duurt vaak vijf tot zes weken eer dat is bereikt. Het belangrijkste probleem dat zich dan voordoet, is dat het gras sneller verhout vanwege de schietdatum van Engels raaigras, die rond 1 juni ligt. De weidetypes schieten iets later, de hooitypes juist wat vroeger.Mark de Beer, ruwvoerexpert bij Groeikracht: “Als een grasplant schiet, vormt zich eerst de stengel en vervolgens de bloeiwijze. Tussen het begin van dit proces – dus als de aanzet van de aar net zichtbaar is – en de uiteindelijke volledige aarvorming, verliest de plant zo’n 150 VEM aan voederwaarde. Dat is vooral het gevolg van de snel afnemende verteringscoëfficiënt van de organische stof (VCOS).”Dat ziet ook Wim Jaspers, ruwvoerspecialist bij Beter Ruwvoer. “In de eerste snede is de VCOS vaak rond 80%. In een doorgeschoten tweede snede daalt dat naar 74 tot 75%. Dat kost je enorm veel voederwaarde.” De adviseurs kijken daarbij ook terug naar seizoen 2021. Toen kon het gros van de veehouders door omstandigheden pas rond 1 juni de eerste snede oogsten. En we weten allemaal hoe dat heeft gemolken. Jaspers stelt dan ook: “Vierweeks maaien betekent meer kosten uit (loon)werk, omdat je vaker terugkomt op een perceel. Maar wie niet durft te investeren in het inkuilseizoen, betaalt dat later dubbel en dwars terug. Ten eerste door de lagere voederwaarde, maar ook door aankoop van allerlei producten die het rantsoen moeten compenseren en in balans brengen.”

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Lees ook: Eerste snee 2022 blijkt suikerbom

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Sectornieuwsbrief Rundveehouderij


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


John Arink
24 feb 2023

De gewonnen CO(eq) waarde kun je natuurlijk helemaal vergeten door de extra inzet van fossiele brandstof en gebruik van machines. De berekende winst is flinterdun en zonder bijvoeren van structuurrijke voermiddelen kun je niks met deze spinazie. Je móet dus voermengen en bijkopen anders breng je de flinterdunne winst vijf keer naar de dierenarts. Ik focus liever op eenvoud en lage kosten met een veilig rantsoen.

3ba5ffcc-a934-48dd-af4b-699e0783f453
23 feb 2023

Straks elke 4 week maaien en vervolgens in het winterseizoen stro bijvoeren omdat het als een raket door de koe gaar. Bovenstaand advies is leuk voor mais boeren. Bij 100% gras is de kans dat het rantsoen te snel wordt veel te groot.

P. Bekkers
23 feb 2023

'@Wijnand, als je dat er nog bij op telt ga je fors over de bemestingsnorm heen

wijnand Hogenkamp
23 feb 2023

Beste P. BekkersDe bemestingsadviezen in de tabel zijn inderdaad voor de tweede snede en verder. Voor de eerste snede staat een advies in het kader met kopje 'eiwitgehalte schatten'. De bemesting van de eerste snede is afhankelijk van gewenste opbrengst en ewitgehalte, maar zal voor de meeste bedrijven rond de 110 a 120 kilo zuivere stikstof per ha liggen uit kunstmest en drijfmest. Groeten, Wijnand

P. Bekkers
23 feb 2023

In het schema van de bemesting mis ik de bemesting van de eerste snede