11 vragen en antwoorden over piekbelasters

Door het advies van stikstofbemiddelaar Johan Remkes lijkt alles te draaien om piekbelasters. Maar wat en wie zijn dat? En wat staat hen te wachten? Veel is nog onduidelijk, wat wel bekend is, lees je hier. Vragen en antwoorden over piekbelasters.

Het varkensbedrijf van de broers De Rooij in Heukelom (N.-Br.). Dit bedrijf ligt dichtbij natuurgebied Kampina en staat te boek als piekbelaster. De broers hebben zich uit laten kopen via de provinciale opkoopregeling. - Foto: ANP/Rob Engelaar

Het varkensbedrijf van de broers De Rooij in Heukelom (N.-Br.). Dit bedrijf ligt dichtbij natuurgebied Kampina en staat te boek als piekbelaster. De broers hebben zich uit laten kopen via de provinciale opkoopregeling. - Foto: ANP/Rob Engelaar


Wat is een piekbelaster?

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

Er is geen afgebakende definitie voor wat een piekbelaster is. In het algemeen gaat het om bedrijven die een hoge stikstofneerslag (depositie) veroorzaken op voor stikstof gevoelige natuur. De depositie wordt berekend met het rekenprogramma Aerius dat een relatie legt tussen een bepaald bedrijf op een bepaalde locatie en een Natura 2000-gebied dat ligt op minder dan 25 kilometer afstand. Landelijke piekbelasters zijn bedrijven die de meeste stikstofdepositie op álle kwetsbare Natura 2000-gebieden bij elkaar veroorzaken.In de gerichte opkoopregeling (Maatregel Gerichte Aankoop en beëindiging veehouderijen, MGA) worden piekbelasters aangeduid als bedrijven met een depositie op een Natura 2000-gebied van ten minste 2 mol per hectare per jaar, binnen een straal van 10 kilometer vanaf het Natura 2000-gebied. Deze regeling wordt ook wel provinciale opkoopregeling genoemd en is op vrijwillige basis. In de eerste ronde van deze regeling zijn tot nu toe zo’n 20 bedrijven opgekocht. Deze regeling is nog open tot eind dit jaar en wordt mogelijk verlengd.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Lees meer over


Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.


mb
23 okt 2022

En zo gaat nu alles om de agrarische piekbelasters, eerst 600 dan maar eens 3500. Wegwezen is het doel. Komt je bekend voor uit de D66 agenda nietwaar? De industrie blijft buiten schot. Alles wat helemaal geen nb vergunning heeft buiten de agrarische sector blijft buiten schot, de pas melders afgescheept met de zoveelste vage toezeggingen en uitgespeeld onder het mom verdeel en heers. De trein dendert gewoon verder. Lees het artikel in FD maar en je weet hoe het ervoor staat. Zoals Klaver al zei, snel uitvoeren voor die domme boeren snappen wat er echt uit het rapport komt.

Karel Boogaart
22 okt 2022

Wat een onzin. Dit bedrijf van de rooij ligt op enkele kilometers van de kampina. Daar ligt nog Oisterwijk tussen. De reden dat ze uitgekocht worden is omdat ze op 150 m van bebouwde kom af zitten.