Deskundigen: nog nooit eerder zoveel vogelgriep bij wilde eenden als nu

Laatst bijgewerkt:
De meeste overwinterende wilde watervogels zijn inmiddels gearriveerd. Foto: ANP

De meeste overwinterende wilde watervogels zijn inmiddels gearriveerd. Foto: ANP


Bij levende wilde eenden is nog nooit eerder zo’n hoge mate van vogelgriep gevonden als nu. Dat melden vogelgriepdeskundigen uit de Deskundigengroep Dierziekten in hun risicobeoordeling. Het Erasmus MC monitort steekproefsgewijs wilde vogels op vogelgriep. Dat doet het in opdracht van de overheid. De afgelopen weken bleek tot 25% van de eenden besmet met hoogpathogene vogelgriep, geven de deskundigen aan.

Wil je reageren? Maak dan gratis een account aan!

De deskundigengroep acht het risico ‘zeer hoog’ dat er meer uitbraken van vogelgriep gaan volgen, en noemt de situatie verontrustend. In op het oog gezonde eenden wordt het hoogpathogene vogelgriepvirus in meerdere provincies gevonden. Daarnaast worden ook dode wilde vogels ingezonden. Hieruit blijkt eveneens dat het virus wijdverspreid in Nederland aanwezig is.

Ook in de rest van Europa zijn volop vogelgriepuitbraken. Normaal wordt het virus met name langs de kunst en bij grote wateren gevonden, maar nu ook in het binnenland, signaleert de deskundigengroep. Dit spreidingspatroon past bij de vogeltrekroute van kraanvogels. De afgelopen weken werden kraanvogels in flinke aantallen dood aangetroffen, onder andere in Duitsland.

Dit artikel is alleen voor abonnees

Al geabonneerd? 

Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement


Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen

Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen

Vorm je eigen mening met opinies en analyses


Bekijk aanbod

Snel delen


Dagelijkse nieuwsbrief


Reacties

Je bent niet ingelogd


Log in of maak binnen 30 seconden een account aan

Reageer op artikelen en deel je mening met anderen.