Geen boete van ruim €3,5 ton voor fosfaatknelgeval

Foto: Mark Pasveer
Een Drentse melkveehouder en fosfaatknelgeval hoeft de Nederlandse Staat geen boete van €362.452 te betalen. Dat heeft de meervoudige economische kamer voor strafzaken van de Rechtbank Overijssel onlangs bepaald.
De boer produceerde met zijn bedrijf in 2020 en 2021 meer fosfaat dan hij aan rechten had. De rechter oordeelde echter dat de exploitatie van het veebedrijf plaatsvond onder omstandigheden waarop de boer niet altijd invloed had of kon hebben en noemt een boete niet rechtvaardig en niet zinvol.
In 2020 produceerde de melkveehouder 5.513 kilo fosfaat teveel. Tegen een gemiddelde leaseprijs van €33,54 werd de boetesom dat jaar bepaald op €184.920. In 2021 noteerde de boer 5.365 kilo fosfaat te veel. Met een gemiddelde leaseprijs van €33,05 kwam de boete dat jaar uit op €177.331. Inclusief leges werd de totale boete zo bepaald op €362.452. De boete werd opgelegd omdat de Drentse boer fosfaatrechten had kunnen kopen of leasen. Omdat hij dat zou hebben nagelaten, zou hij kosten hebben bespaard.
Dit artikel is alleen voor abonnees
Al geabonneerd?
Lees onbeperkt Premium artikelen met een abonnement
Boer beter met onbeperkte toegang tot alle artikelen
Speel beter in op jouw markt met actuele prijzen
Vorm je eigen mening met opinies en analyses









