Zouden ze bij FrieslandCampina nu eindelijk eens begrijpen dat hun innige vriendschap met bijvoorbeeld Natuurmonumenten bij de leden werkt als een rode lap op een stier?
Niet voor niets is het één van de actiepunten van Bezorgde FrieslandCampina Boeren. Volkomen terecht, zoals nu blijkt. Terwijl boeren in vertwijfelende onzekerheid verkeren door de stikstofcrisis, komen de gezamenlijke natuurorganisaties met een voorstel voor meer natuurgebieden in ons land. Dit terwijl de bestaande gebieden de basis zijn voor de stikstofellende van nu.
Waar is het begrip voor boeren rond natuurgebieden?
Daar zakt je broek van af. Kennelijk is er geen enkel begrip voor wat de boeren rond de natuurgebieden op het ogenblik meemaken. De onzekerheid over de toekomst. Opvolgers, die nu helemaal niet meer weten of ze de volgende generatie boer kunnen worden. Investeringen die gedaan zouden worden voor de toekomst van het bedrijf, maar die nu waarschijnlijk nooit kunnen worden uitgevoerd. Stilstand en hulpeloos afwachten wat de mogelijkheden nog zijn.
Niet voor niets togen veel jonge boeren naar Den Haag en de provinciehoofdsteden om te demonstreren. Zelfs de meest creatieve geesten onder hen zijn lamgeslagen door zo veel onkunde en onbegrip onder de beleidsmakers.
Natuurlieden tonen zich geen vriend of partner van de boer, maar vijand
Eén ding is duidelijk: de natuurlieden tonen zich geen vriend of partner van de boer, maar vijand. LTO stelde voor als speerpunt in het oplossen van de stikstofproblematiek om de bestaande natuurterreinen samen te voegen. Er zijn dan minder bedrijven in de nabijheid van de natuurgebieden, wat een verlichting van de problematiek betekent.
Wat doen de natuurminnende organisaties? Die willen er een fiks aantal aan toevoegen. Minimaal 39. Dwars tegen de gedachte van LTO in.
Vragen natuurorganisaties zich wel eens af wat ze in boerengezinnen teweegbrengen?
Het is ook sociaal gezien een verwerpelijk voorstel. Een dolksteek in de rug van de sector, die het ergst getroffen wordt door de stikstofproblematiek. Heeft men zich bij de natuurorganisaties wel eens afgevraagd wat ze in boerengezinnen teweegbrengen? Is er niemand geweest op de burelen van die organisaties, die de vraag stelde of dit wel het juiste moment van publiceren was?
Kennelijk niet. Of toch wel? Want Vogelbescherming Nederland erkent dat het een pikant moment is om met dit advies te komen. “Maar als deze gebieden bescherming nodig hebben moet het gebeuren. Ook als het even niet uitkomt”, zeggen de woordvoerders. Wat een gotspe. Geen enkel begrip voor wat er op de boerenbedrijven plaatsvindt.
Natuur staat bovenaan, boeren ver naar onderen
Het is vergelijkbaar met Thieme van de Partij van de Dieren. Daar wordt ook alleen aan het dier gedacht en niet aan de mens. Welnu, met deze handelswijze scharen de natuurclubs zich ook in dit rijtje. Natuur staat bovenaan, boeren komen ver daarna.
Ook nog dom. Veel boeren zijn positief bezig met natuur en biodiversiteit. Ze zullen zich wel even achter de oren krabben, voordat ze die samenwerking voortzetten.
Met deze lieden, die zich vijand tonen, moet je niet vriend willen zijn.