Rundveehouderij
Nieuws
2729 x bekeken
8 reactieslaatste update:6 feb 2013
FrieslandCampina wil betalen voor lactose in melk
Amersfoort - Zuivelcoöperatie FrieslandCampina stelt de leden voor om de melkprijs vanaf 2014 te laten meebepalen door het lactosegehalte.
Nu wordt de melkprijs alleen bepaald door de gehalten aan vet en eiwit. Wordt het voorstel aangenomen, dan is het de eerste Europese zuivelfabrikant die specifiek betaalt voor het lactosegehalte.
Volgens FrieslandCampina is aanpassing van de uitbetalingssystematiek nodig om beter in te kunnen spelen op de marktvraag. Lactose (melksuiker) wordt veel gevraagd voor met name baby- en kindervoeding, voor zuiveldranken en voor het standaardiseren van melkpoeder. De Nieuw Zeelandse zuivelgigant Fonterra is een grote koper van lactose en laat, om meer van deze grondstof te krijgen, een fabriek in Heerenveen bouwen.
Het voorstel is om de componenten eiwit, vet en lactose te waarderen in een verhouding van 10:5:1. Deze verhouding wil ze voor 3 jaar vastleggen.
Voor ongeveer de helft van de FrieslandCampina-leden verandert er financieel gezien niets door de voorgestelde aanpassing. Ze blijven even veel voor hun melk ontvangen. Leden met hoge gehaltes vet en eiwit gaan er iets op achteruit. Leden met 'dunne' melk gaan er in doorsnee iets op vooruit. Dit omdat de nadruk verschuift van gehaltes naar kilo's melk. Sturen van melkproductie op lactosegehalte lijkt moeilijk, maar dat is volgens FrieslandCampina een uitdaging voor voedingsdeskundigen.
Reageren? Login hier
Of registreer je om te kunnen reageren.