Drie monsters uit één tank: negatief bij GD, negatief in Frankrijk en positief bij het CVI. Ruimen, zegt de VWA. Het College van Beroep buigt zich er nog over.
Dat de uitslagen van de tankmelktest op Q-koorts nogal eens lijken op een knipperlicht - op verschillende bedrijven wisselen positieve en negatieve uitslagen elkaar af - wisten we al. Verschillende geruimde bedrijven hebben zelfs nog negatieve - dus gunstige - uitslagen gehad voordat ze werden geruimd of zelfs op de dag van ruiming. Deze uitslagen worden toegeschreven aan de wisselende uitscheiding van geiten in de melk. Deze verklaring wordt echter onhoudbaar nu er verschillende uitslagen zijn van tegelijk genomen monsters, genomen door een VWA-medewerker uit één en dezelfde tank.
Op het bedrijf van Stef Smits in Belfeld zijn vorige week door de VWA tegelijkertijd vijf tankmelkmonsters genomen. Een ervan stuurde de VWA naar het Centraal Veterinair Instituut (CVI), één naar de Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) en één naar het volksgezondheidsinstituut RIVM. Een vierde monster is naar een Frans laboratorium verstuurd en het vijfde bewaart Smits in de diepvries.
Vrijdag kreeg Smits van de VWA te horen dat zijn bedrijf besmet is en geruimd zal worden op basis van een positieve uitslag van het monster dat door het CVI is onderzocht. Vrijdagavond kreeg Smits de uitslag van de GD: negatief. En vandaag volgde bericht uit Frankrijk: ook negatief. Van het RIVM-onderzoek is nog geen uitslag bekend. Smits heeft inmiddels zijn zaak ingebracht bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven.
Mogelijk tijdelijk positief na vaccinatie
Intussen circuleert onder geitenhouders een groeiende stroom tegenstrijdige tankmelkuitslagen. Opvallend vaak wordt genoemd dat de tankmelktest tijdelijk positief is na vaccinatie. Dat zou in theorie niet mogelijk zijn, maar we weten inmiddels dat met Q-koorts niks onmogelijk blijkt.
Het is voor de melkgeitenhouders nu toch niet meer te accepteren dat hun drachtige dieren worden geruimd en hun bedrijf in een sterfhuisconstructie komt op basis van een test die zelfs op basis van dezelfde melk verschillende uitslagen kan geven. Het wordt nu heel hoog tijd voor nuancering van de tankmelkuitslagen. Je mag nu toch minstens een serie achtereenvolgende positieve uitslagen verwachten als bewijs voor een besmetting alvorens je geslachtofferd wordt en je toekomstperspectief wordt ontnomen.
Foto: Klaas Sjoerd Meekma
Laatste reacties
Reageren? Login hier
Of registreer je om te kunnen reageren.