13 mei 2011

Artikel

‘Vogelgriep lijkt onvermijdelijk’


Dat er af en toe vogelgriepvirus wordt gevonden lijkt volgens Teun Fabri onvermijdelijk. Een echt probleem wordt het pas als het verspreidt van het ene naar het andere bedrijf.
001_boerderij-image-BOE013985I01.jpg

Dat er af en toe een vogelgriepvirus op pluimveebedrijven gevonden wordt, lijkt onvermijdelijk, constateert Teun Fabri, pluimveedierenarts
bij de Gezondheidsdienst voor Dieren (GD) in Deventer. Een echt probleem ontstaat volgens Fabri pas als sprake is van verspreiding van griepvirussen van het ene naar het andere bedrijf.

Hoe voorkom je verspreiding van bedrijf naar bedrijf?

„Het hanteren van een zeer strikte bedrijfshygiëne is het belangrijkst. We weten dat uitloopbedrijven het grootste risico lopen om
besmet te raken met een influenzavirus van buitenaf, bijvoorbeeld afkomstig van wilde vogels. Deze bedrijven zouden extra strikt moeten zijn met het afvoeren van producten van het bedrijf. Dat wil zeggen: een uitgekiende logistiek hanteren, en hygiënisch werken. Het vogelgriepvirus is relatief gevoelig. Als het terechtkomt op een schoon ei is het binnen een paar minuten dood. Maar op met mest vervuilde eieren kan het virus prima overleven. Bij een onverhoopte bedrijfsbesmetting kun je met vuile eieren het virus dus heel goed verspreiden.”

Is anno 2011 de kans op een epidemie van vogelgriep met een hoogpathogeen virus nog net zo groot als in 2003?

„Dat is moeilijk te zeggen. In 2003 ontstond een situatie waarin een hoogpathogeen geworden virus zich in snel tempo verspreidde. Achteraf weten we dat bij het stellen van de eerste diagnose al 15 bedrijven in een kleine regio besmet waren. Dat scenario moeten we koste wat kost zien te voorkomen. Daarom is het zaak om een bedrijfsbesmetting te vinden voordat het virus kans ziet om zich verder te verspreiden naar andere bedrijven.”

Zo’n snelle verspreiding als in 2003 voorkomen, lukt dat?

„De kans dat we vogelpestvirussen sneller op het spoor komen, is groter dan in 2003. We beschikken via het CVI in Lelystad nu over
een goede PCR-test waarmee een vogelpestvirus binnen 24 uur aan te tonen is. Die hadden we in 2003 nog niet. Ook werken we nu met een periodieke monitoring van bedrijven. Verder is de bewustwording bij pluimveehouders veranderd, waardoor ze sneller aan de bel trekken.”

Dus de pluimveehouders zijn alerter. Hoe komt dat?

„De normen om aan de bel te trekken in verdachte situaties zijn helderder geformuleerd. Ik denk ook dat pluimveehouders inmiddels beter beseffen dat hen geen blaam treft als er onverhoopt een vogelgriepvirus op het bedrijf gevonden wordt. Ook als je je zaakjes qua bedrijfshygiëne perfect voor elkaar hebt, kan het vogelgriepvirus toeslaan. In 2003 leek het erop dat schuldgevoelens een aantal pluimveehouders ervan weerhouden hebben om snel alarm te slaan.”

Is het vaccineren van pluimvee geen goede manier om het risico op een uitbraak in te dammen?

„Los van de handelspolitieke gevolgen, vind ik vaccineren veterinair gezien niet de beste aanpak. Ervaringen met massaal vaccineren in het Verre Oosten leren ons dat je daarmee problemen met vogelgriep kunt verkleinen, maar niet geheel kunt oplossen. Ik ben daarom niet zo’n voorstander van vaccineren.”

door Administrator 13 mei 2011 laatste update: 13 mei 2011