22 jan 2010

Blog

Koemelk in de buffelmozzarella


Grote opschudding in Italië, waar de mozzarella-inspecteurs koemelk hebben aangetroffen in de buffelmozzarella.
001_boerderij-image-AGD148199I01.jpg

Dat is tegen het gevoelige zere been van de Italianen, die culinaire tradities en traditionele gerechten hoog in het vaandel hebben staan. Verondersteld wordt dat de maffia er achter zit. Nu zit die in Italië overal achter, dus zou je zeggen dat ze in daar wel wat anders hebben om zich druk over te maken. Een beetje koemelk in de buffelmozzarella, toe nou.

Kennelijk zijn ze er in Italië nog niet achter dat producten zelden waarmaken wat ze beloven. De vlag dekt de lading niet. Dat geldt voor financiële producten, dat geldt voor auto’s, dat geldt voor afslankpillen. Dat geldt ook voor voeding.

Er zijn vele voorbeelden, maar neem de zongedroogde tomaat. Deze variëteit is alomtegenwoordig. Een tomaat telt gewoon niet meer mee als hij niet zongedroogd is. Dat bestaat natuurlijk helemaal niet, al die zongedroogde tomaten. Ergens zouden dan vele duizenden hectaren tomaten in de zon liggen te drogen. Nooit gezien. Men denkt toch niet echt dat de firma Unilever bij het fabriceren van de pastasaus gaat zitten wachten tot al die tomaten eindelijk droog zijn? "Tja Mario, het regent, dus we hebben nu even geen zongedroogde tomaten".

Nee, zongedroogde tomaten vind je misschien nog bij een omaatje op een Grieks eiland, maar verder niet. Kan ons dat wat schelen? Nee. Ik lees een recept voor het "zelf maken van zongedroogde tomaten in de oven".

De term "zongedroogd" heeft, zo blijkt, voor veel mensen geen enkele betekenis meer. Zelf associeer ik boerenkaas nog wel met boeren, maar in werkelijkheid heeft het daar natuurlijk niets mee te maken, behalve dan dat er melk in gaat, net als in gewone kaas. Boerenkaas is gewone kaas met een smaakversterker. Er blijkt ook een Nederlandse firma te zijn die buffelmozzarella’s maakt: DiBufa. Men geeft een "zwart-op-wit garantie" voor het percentage volle buffelmelk: 100 procent. Dat wordt gecontroleerd en staat op de verpakking, aldus het bedrijf. Dat het op de verpakking staat zegt niks. En wie controleert dat dan? De mozzarella-inspecteur?

door Willem Bruil 22 jan 2010 laatste update: 22 jan 2010