De prijs voor de afzet van dierlijke mest kan zomaar 5 euro per kuub stijgen als er geen uitstel van het uitrijverbod voor dierlijke mest op klei en veen wordt verleend.
Dat zeggen intermediairs. Bij deze prijzen dreigt het gevaar dat boeren mest dumpen, aldus brancheorganisatie Cumela.
De bovenlaag van klei- en veenbouwgrond is nu zodanig overvoerd met regenwater, dat niet alleen sprake meer is van een met water verzadigde teeltlaag. In veel gebieden staat het water ook op percelen.
Secretaris Hans Verkerk van Cumela verwacht dat klei en veen minimaal een week droog weer nodig heeft om weer berijdbaar en bemestbaar te worden. Droog weer zit er echter nog niet in: het KNMI voorspelt nat weer tot en met komende dinsdag.
Verkerk: "De situatie is nog ernstiger dan anders omdat het voorjaar laat is begonnen en we vervolgens in de aanloop naar de zomer veel droogte hebben gehad. Er is daardoor veel minder mest afgezet dan in andere jaren. De oogst is door de regenval in augustus vervolgens vertraagd. Er kwam weinig land beschikbaar om mest op uit te rijden."
Veel veehouderijen en intermediairs hebben daardoor volle opslagen, weet Renzo van den Burg van intermediair Van Vliet, die met name in het Westen werkt. "Het zijn niet alleen de varkenshouders die de mest tot aan het rooster hebben staan, ook rundveehouders bellen ons steeds vaker op."
Volgens Verkerk is het milieu niet gebaat bij de huidige regelgeving. "De natuur en het weer zijn veranderlijk, en volgen niet star de wetgeving. Het milieurisico is bij het aanwenden van een beperkte hoeveelheid mest op klei en veen na 15 september veel minder groot dan wanneer boeren door de hoge prijzen ’s winters in het milieu gaan dumpen."
Verkerk kan zich voorstellen dat de verruiming van de uitrijperiode begrensd wordt tot een maximum van 100 kilo stikstof. Ook zou de overheid kunnen verplichten tot het vervolgens inzaaien van groenbemester of wintergraan.