28 jul 2010

Artikel

De uitvoer van Nederlandse biggen is de laatste tien jaar toegenomen van 2,9 miljoen biggen in 2000 tot een verwachte 6,5 miljoen dit jaar.
001_boerderij-image-AGD159384I01.jpg

Dat stelt Wakker Dier op grond van cijfers van het Productschap Vee, Vlees en Eieren. Volgens de actiegroep is de toename voor de sector zelf rampzalig. Sjoerd van der Wouw van Wakker Dier spreekt van een exponentiële toename. "Nederland wordt naast de slager nu ook de kraamkamer van Europa." De toename zit onder meer in langeafstandstransporten naar opkomende exportlanden als Polen, Roemenië en Hongarije.

Volgens voorzitter Wyno Zwanenburg van de Nederlandse Vakbond voor Varkenshouders is de sector het zelfs niet deels eens met Wakker Dier. "De meeste export, meer dan 50 procent, gaat naar bestemmingen dichtbij, zoals Duitsland. Problemen kunnen ontstaan bij laden en lossen, ongeacht waar dit plaatsvindt. In de praktijk is de kwaliteit van het transport goed."

Wel vindt Zwanenburg meer balans in de sector wenselijk. "Maar de huidige wetgeving op het terrein van ruimtelijke ordening en mest maakt ondernemen met zeugen nu eenmaal aantrekkelijker dan ondernemen met vleesvarkens."

De toename is volgens Van der Wouw in strijd met overheidsbeleid. "Sinds de varkenspest zet de overheid in op een meer gesloten sector." Van der Wouw wijst ook op een onderzoek dat het Amsterdamse adviesbureau Ergo in 2007 uitvoerde. Hieruit blijkt dat 69 procent van de bevolking transport van kalveren en varkens naar buitenlandse slachthuizen zorgwekkend vindt.

door Jan Cees Bron 28 jul 2010 laatste update: 28 jul 2010