8 mrt 2010

Artikel

Toch weer spannend einde melkquotumjaar


De kans is groot dat de melkproductieruimte ook in dit quotumjaar weer tot de laatste liter toe vol wordt gemolken in Nederland.
001_boerderij-image-AGD148653I01.jpg

Diverse aanwijzingen duiden er op dat de finale van het melkquotumjaar onverwachts toch weer spannend wordt. Uit de aanvoercijfers van FrieslandCampina blijkt dat veehouders in februari een eindspurt hebben ingezet. De aanvoer lag in week acht op ruim 166 miljoen kilo. Dat is niet alleen 1 miljoen kilo per week meer dan in recordjaar 2008/2009, ook beweegt de aanvoercurve zich dit jaar in tegenovergestelde richting – omhoog dus.

Hier komt nog bij dat de gehalten aan vet en eiwit in de melk in doorsnee ook hoger zijn dan vorig jaar. Dit betekent dat de melkproductie waarop melkveehouders worden afgerekend door het Productschap Zuivel en de Europese Unie in werkelijkheid nog hoger ligt dan uit de aanvoercijfers blijkt. Het beeld is niet bij alle zuivelverwerkershetzelfde, maar toch is bij meer bedrijven de aanvoer vrij groot.

Daarmee is het beeld op dit moment weer behoorlijk anders dan begin januari. Toen zag het er naar uit dat de Nederlandse melkveehouderij wel eens op een onderschrijding kon afstevenen. Voor sommige melkveehoudes was dit aanleiding om op het laatste moment nog snel even een deel van hun quotum te verleasen, voor anderen was dit nieuws het signaal om nog even gas te geven.

Enige extra ruimte is er ook wel. Officieel is de quotumverruiming voor het lopende jaar 1 procent. Daarbij komt nog het effect van de vetcorrectie. Voor het ene bedrijf geeft dat meer productieruimte, voor het andere zelfs minder. Dit per bedrijf verschillende effect maakt het nu moeilijk om precies te voorspellen wat het wordt: een onderschrijding of toch weer een overschrijding.

"Ik heb het gevoel dat veel boeren wat 'freewheelen' zegt melkveehouderijdeskundige Klaas Jan Osinga van LTO Nederland. Hij zou niet verbaasd zijn als het toch weer een overschrijding werd."

door Klaas van der Horst 8 mrt 2010 laatste update: 8 mrt 2010