Wanneer de juiste politieke stappen worden gezet hoeft het voeden van de wereldbevolking in het jaar 2050 geen probleem te zijn.
Het ontwikkelen van overheidsbeleid daarbij is in eerste instantie belangrijker dan technologische verbeteringen. Dat heeft professor Rudy Rabbingen van Wageningen Universiteit gezegd op een debat in Amsterdam. Rabbinge wees erop dat nu al ruim voldoende voedsel wordt geproduceerd voor de totale wereldbevolking.
"Probleem is de toegang tot voedsel. Mensen missen de koopkracht om voedsel te kopen. Om de landbouwkracht in arme landen aan te zwengelen moet vooral het beleid van regeringen verder worden ontwikkeld."
Volgens Rabbinge geven de meest agrarische samenlevingen juist het minste uit aan onderzoek en ondersteuning van de landbouw. "Deels is dit het gevolg van een gebrek aan macht in overleginstanties als de wereldhandelsorganisatie WTO. In de WTO dwingen exportlanden de landen met voedseltekorten vaak hun grenzen voor importen te openen, terwijl ze de eigen sector nauwelijks mogen ondersteunen"."
Deze situatie is nu langzaam aan het veranderen, aldus Rabbinge. De G8, een groep van acht machtigste landen die regelmatig economisch beleid afstemmen, wordt vervangen door een grotere G20, waarin ook grotere arme landen kunnen plaatsnemen.
Lees ook: FAO: voedselproductie moet sterk intensiveren